DrinVET project
Autor: Davor Knežević, 12. 7. 2021.

Digitalna Stvarnost – Osnova Za Trening Vještina (DRinVET)

Digitalna stvarnost – osnova za trening vještina (akronim: DRinVET) je Erasmus+ KA2 projekt partnerstva za poticanje inovacija i dobru praksu u trajanju od 22 mjeseca ( ožujak 2020. – prosinac 2022. ).

Cilj mu je uvesti digitalnu realnost (VR, AR, MR i XR) u strukovno obrazovanje, posebice u njegov praktični dio.

Partneri u projektu su:

• Udruga za cjeloživotno strukovno obrazovanje STRUKA, Hrvatska – koordinator;
  • Industrijsko – obrtnička škola Slavonski Brod (IOS) - Hrvatska;
  • Virsabi - Danska;
  • Europska federacija za zavarivanje (EWF) - Belgija/Portugal;
  • Sveučilište Craiova (UCV) - Rumunjska;
  • Augmented Training Service (ATS) - Španjolska;
  • Learn Virtual Europe Kft. (LVE) - Mađarska
  • Švicarsko društvo za tehniku zavarivanja (SVSXASS) - Švicarska.

Projektni ciljevi:

• Promicati tehnologije digitalne stvarnosti (DR - AR, VR, MR i XR) u obrazovanju, posebno u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (VET);
  • Promicati primjenu simulatora (DR) u učenju i osposobljavanju u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju;
  • Promicati konstruktivistički i suradnički pristup u nastavnom procesu;
  • Naučiti kako učiti koristeći tehnologiju u timovima koji se sastoje od nastavnika i učenika;
  • Omogućiti nastavnicima i učenicima rad / učenje u kriznim situacijama (npr. za vrijeme pandemije).

Intelektualni rezultati

1) Osnove digitalne stvarnosti – Priručnik za nastavnike i trenere
Definicija DR okruženja i utvrđivanje njegovih mogućih koristi i pozitivnih utjecaja u strukovnom obrazovanju

2) VET knjižnica digitalne realnosti – Baza podataka
Praktičan način traženja i prikupljanja podataka i korisnika

3) KAKO … – Primjeri najbolje prakse
Razvoj platforme za razmjenu znanja

4) Pedagoške smjernice za učenje i poučavanje
Pravilna integracija DR alata u nacionalne pedagoške i obrazovne modele

5) Tehnički priručnik
Minimalni uvjeti za obrazovanje, osposobljavanje i testiranje u obrazovnim procesima u virtualnom okruženju

6) Smjernice za on-line ocjenjivanje
Alati s postupcima za izvršavanje usklađene mrežne procjene učenja stečenog u virtualnom okruženju

Projektni rezultati namijenjeni su prvenstveno nastavnicima srednjih strukovnih škola, njihovim učenicima, ustanovama za obrazovanje odraslih sa strukovnim obilježjima te javnim vlastima na nacionalnim i međunarodnoj razini. Ono što je bitno naglasiti je i da su pedagoške smjernice generičke za DR kako bi se osigurala prenosivost. Prema tome njihova uporaba neće biti ograničena samo na strukovno obrazovanje.

DRinVET projekt imat će trenutni i dugoročni utjecaj na ciljne skupine i strukovno obrazovanje u cjelini od lokalne, nacionalne do međunarodne razine. Projekt se može smatrati baznim, jer će isporučiti upravo takve alate koje će osigurati svim ciljnim skupinama olakšan pristup DR tehnologijama i temelje za daljnji osobni razvoj nastavnika i učenika te razvoj obrazovnih organizacija i institucija u kojima djeluju i uče. Prije svega, nastavnici, učenici i polaznici će naučiti kako učiti s tehnologijom. To će im omogućiti da kao iskusni korisnici urone u DR i ravnopravno sudjeluju u utrci obrazovanja i tehnologije.