Glazba
System of a Down
Autor: Martina Sertić, 18. 5. 2012.

System of a Down

System of a Down je kalifornijski glazbeni sastav, osnovan 1994., u čijem sastavu sviraju četvorica glazbenika armenskogpodrijetla. Njihov glazbeni izričaj obuhvaća heavy metal, rock te armensku narodnu glazbu.

Praktički od osnutka ga čine četiri ista člana; pjevač Serj Tankian, gitarist Daron Malakian, basist Shavo Odadjian te bubnjar John Dolmayan.

Do sada su objavili pet studijskih albuma, te su 2006. za pjesmu "B.Y.O.B." osvojili Grammy u kategoriji za najbolju hard rock izvedbu.

Debitantski album nazvan jednostavno System of a Down predvođen singlovima "Sugar" i "Spiders", 1998. godine zaradio je platinastu nakladu.

Ključni motivi poput primjerice armenskog genocida, socijalne nepravde i besmislenosti rata ostali su do danas temelji glazbenoga i kreativnoga izričaja glavnih tekstopisaca sastava, Darona Malakiana i Serja Tankiana.

Također stil, sačinjen od elemenata metala, punk rocka, jazza i armenskog folklora nešto je po čemu se grupa izdvaja od ostalih. Nastupaju na Ozzfestu '97. kao predgrupa Slayeru, te kreću na turneju sa sastavima Fear Factory i Incubus.

Iste godine osvajaju nagradu Best Signed na Rock City Awardsu Godine 2000. snimaju obradu pjesme Black Sabbatha "Snowblind", koja se našla na tribute albumu Nativity in Black II.Nakon prvog albuma, SOAD su izdali jos par albuma koja su izuetna uspješn.

Bend je trenutno na pauzi i za sada je nepoznato kada bi se bend trebao opet okupiti.

Priredio: Sead Berisha, 2.b

System_Of_A_Down.ppt (1.24 MB)