Znaju kako do posla u Europskoj uniji
Autor: Martina Sertić, 26. 11. 2012.

Znaju kako do posla u Europskoj uniji

Autor: Edita Margeta

Slavonski Brod : Znaju kako do posla u Europskoj uniji

SLAVONSKI BROD - Zahvaljujući Programu za cjeloživotno učenje i Agenciji za mobilnost i programe EU 16 učenika završnih razreda Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod sudjelovalo je u projektu „Mobilnošću tehnologija do znanja" (MobTech 2012.), financiranom u potpunosti od strane Europske unije u sklopu kojeg su imali priliku otputovati u Dublin, Republika Irska na dvotjedni praktični rad u tamošnje tvrtke.

„U firmi sam radio sve poslove kao i ostali radnici. Imao sam svoju dizalicu, povjerili su mi aute za samostalan rad, a naučio sam i nešto novo o hibridnim vozilima. Cijelo iskustvo se jako pozitivno odrazilo na mene, pohvalili su me u firmi i na kraju mi ponudili posao", kaže Valentin Bunčić, 3.c.

Projektom su obuhvaćena četiri zanimanja: monter i obrađivač rezanjem i deformacijom (bravar), obrađivač na numerički upravljanim alatnim strojevima (CNC operater), automehatroničar i elektroničar.

Obavljajući stručnu praksu u Dublinu, učenici su imali priliku usporediti tehnologije i alate kojima se služe Irci u obavljanju tih poslova, upoznati organizaciju rada u njihovim tvrtkama, kao i socijalizirati se u potpuno novoj radnoj i životnoj sredini. Na taj su način proširili svoje spoznaje, usavršili znanja i vještine u tehničko-tehnološkom pogledu, stekli samopouzdanje u radu i komunikaciji, znatno poboljšali znanje engleskog jezika i ujedno, a možda i najbitnije, otvorili prostor za samostalan nastup na tržištu rada Europske unije.

O kvaliteti strukovnog obrazovanja u Industrijsko-obrtničkoj školi i zadovoljstvu poslodavaca prikazanim vještinama i obavljenim radom dovoljno govori činjenica da su dva učenika nakon samo dva tjedna rada dobila ponudu za posao po završetku obrazovanja u Republici Hrvatskoj.

„U firmi sam radio sve poslove kao i ostali radnici. Imao sam svoju dizalicu, povjerili su mi aute za samostalan rad, a naučio sam i nešto novo o hibridnim vozilima. Cijelo iskustvo se jako pozitivno odrazilo na mene, pohvalili su me u firmi i na kraju mi ponudili posao", kaže Valentin Bunčić, 3.c.

Kako bi se učenici što bolje snašli u stranoj sredini prije odlaska su prošli temeljite pripreme koje su organizirali i proveli djelatnici Industrijsko-obrtničke škole. Pedagoške pripreme provela je Mirta Szügyi, dipl.ing.str., kulturološke pripreme Stanislav Klouda, dipl.ing.el., a jezične pripreme Suzana Mihelčić Jelinić, prof. U pratnji učenika u Dublin su išle i dvije profesorice: Mirta Szügyi, dipl.ing.str. i Edita Margeta, prof.

Da je oduševljenje doživljenim bilo ogromno, očito je iz dojmova učenika koje su donijeli sa sobom. „O općenitom doživljaju Irske ne znam niotkud početi - od iznimne ljepote grada i okolice, fantastične organizacije grada ili priča koje Dublin nudi kroz svoje građevine, kao i pristupačnih i jako zanimljivih ljudi. Obitelj koja me je ugostila ostavila je veliki dojam na cijeli boravak u Irskoj i na irski narod. Oni su komunikativni, znatiželjni, dragi, šaljivi i jako dobri domaćini. Iznenađujuće dobro su prihvatili naše različitosti, pokazali veliko zanimanje za našu kulturu i navike i prema tome pokušali mi što više olakšati boravak u Irskoj. Ako se ikad ponovno nađem u Dublinu, sigurno ću ih posjetiti” kaže Hrvoje Mirković, 3.i.

Organizatori i vođe puta, dakako, zahvaljuju svima koji su na bilo koji način pomogli u provedbi ovog projekta i omogućili učenicima doživjeti čari Dublina i Irske na dva tjedna. Drugima toplo preporučuju korištenje svih mogućnosti koje nudi Europska unija kroz svoje programe i doživljaj nekih od europskih gradova na isti način.