EUROPSKI TJEDAN MOBILNOSTI 2023.
Autor: Davor Knežević, 23. 9. 2023.

Europski tjedan mobilnosti je manifestacija koju je pokrenula Europska unija. Održava se svake godine u razdoblju od 16. do 22. rujna s ciljem preispitivanja alternative održivog prijevoza u gradovima. Poticanjem pojedinaca na odabir održivih načina prijevoza, poput hodanja i vožnje bicikla, možemo smanjiti emisije
ugljika, poboljšati kvalitetu zraka te urbane prostore učiniti ugodnijim mjestima za životi i rad. Tema 22. Europskog tjedna mobilnosti je „Štedite energiju“ („Save Energy“), a slogan i ove godine ostaje „Kombiniraj i kreći se!“ („Mix & Move!“), kojim se potiče odabir aktivnih oblika kretanja ili kombiniranje pješačenja i vožnje bicikla s javnim prijevozom. Pritom se želi istaknuti kako se pješačenjem i vožnjom bicikla ne proizvode štetni emisijski plinovi, a tu su i brojne druge prednosti i dobrobiti, poput pozitivnog učinka na ljudsko zdravlje te društvene i ekonomske pristupačnosti. Klimatske promjene kojima svjedočimo, potreba štednje energenata, užurbani tempo života te briga o zdravlju naša su svakodnevnica.

I učenici Industrijsko-obrtničke škole su iskoristili Europski tjedan mobilnosti i akciju Hodaton kako bi sudjelovali u akciji te razmislili o načinu na koji se svatko od nas može uključiti i malim koracima utjecati na smanjenje zagađenja i poboljšanje životnih uvjeta. Učenici su s voditeljem Goranom Adelsbergerom, prof. TIZK, propješačili od škole do centra grada „Korza“, gdje su se okupljali učenice i učenici drugih srednjih škola, ali i osnovnih pa i djeca iz vrtića. Tu smo dobili prigodne majice, družili se i fotografirali za uspomenu. U sklopu akcije napravili smo krug po brodskim ulicama: kretali smo se od Korza ulicom Petra Krešimira IV, nastavili ulicom Tome Skalice a potom se Šetalištem Braće Radić vratili na Korzo.
Razišli smo se raspoloženi i zadovoljni, ali i osviješteni da korištenje pješačkih ruta i biciklističkih staza pozitivno utječe na naše zdravlje, potiče izlazak na svježi zrak i društvenu povezanost, a dugoročno utječe pozitivno i na grad u kojem živimo.