Povratak u školske klupe
Autor: Davor Knežević, 14. 8. 2023.

Približava se još jedan početak nove školske godine koji ponekad predstavlja veliki izazov za učenike i za roditelje. Posebno stresno razdoblje je pred učenicima koji ove školske godine započinju svoje prve srednjoškolske dane. Polazak u srednju školu je važan trenutak u životu svakog adolescenta. Ovaj novi početak obilježen je brojnim izazovima: rastajanje od osnovnoškolskih prijatelja, upoznavanje novih prijatelja, uklapanje u novu nepoznatu sredinu, novi predmeti i nastavnici, drugačiji zahtjevi učenja i novi rasporedi. To je razdoblje kada djeca postaju samostalnija i odgovornija, ali pažnja i podrška roditelja im je i dalje vrlo potrebna.

Važno je da roditelji prate kako izgledaju prvi dani djeteta u novoj školi, da pokažu interes za nove predmete, profesore, nova prijateljstva te da ih ne iznenade nesigurnosti djeteta u početku. Neka djeca će možda neko vrijeme biti šutljiva i plačljiva ili nervozna i ljuta, a moguća je i pojava glavobolje i bolova u trbuhu pred polazak u školu. Važno je znati da je na početku sve to očekivano te da prilagodba na novu sredinu prema nekim istraživanjima traje od 3 do 6 mjeseci. Neka djeca  se prilagođavaju brže, a neka sporije, a brzina prilagodbe ovisi o individualnim karakteristikama te o tome je li dijete našlo društvo, je li se snašlo s vršnjacima i ispunjava li škola njegova očekivanja.

Prilagoditi se srednjoškolskom životu može biti izazovno, ali postoje koraci koji novom srednjoškolcu mogu olakšati te prve dane.

1. Organizacija

Jedan od najvažnijih savjeta je organizirati se. Neki učenici će polaskom u srednju školu postati putnici te će im organizacija i točnost biti jako važna kako bi na vrijeme stigli na vlak/autobus a potom i u školu. Izrada rasporeda aktivnosti i obaveza te planiranje svog vremena za učenje, druženje i ostale aktivnosti grade disciplinu koja je važna za uspjeh tijekom cijele školske godine.

2. Nova prijateljstva

Upoznavanje novih ljudi u srednjoj školi može biti zastrašujuće, ali to je i prilika za stvaranje novih prijateljstava. Uključivanje u dodatnu nastavu, različite sportske i humanitarne aktivnosti te školski volonterski klub može olakšati upoznavanje ljudi s istim interesima.

3. Aktivno učenje

Srednja škola ne zahtjeva samo pažljivo slušanje nastavnika i lekcija, već i aktivno sudjelovanje. Za što bolji uspjeh važno je postavljati pitanja, sudjelovati u razgovorima i raspravama, te aktivno učiti povezujući teoriju i praksu.

4. Realna očekivanja od sebe i drugih

Nije realno očekivati da će se učenik odmah s lakoćom suočiti sa svim novim izazovima. Važno je napraviti plan i ciljati postignuća na razumnoj razini, pohvalite sebe za svaki postignuti uspjeh, a kad zatreba osloniti se na potporu obitelji, prijatelja, te pomoć nastavnika, razrednika i stručnih suradnica (knjižničarke, pedagoginje, socijalne pedagoginje i psihologinje).

5. Biti fleksibilan i otvoren za suradnju

Nekada stvari neće ići po planu pa je važno biti spreman na promjene i prilagodbe. Fleksibilnost i otvorenost za nove ideje može olakšati rješavanje izazova.

Prilagodba na srednjoškolski život zahtijeva vrijeme i trud, ali s pravim pristupom može biti vrlo uspješna. Ukoliko se pojave poteškoće koje traju duže od mjesec dana važno je reagirati na vrijeme i početi ih rješavati. Učenik mora imati osjećaj da je roditelj uvijek tu kad mu zatreba stoga je važno pokazati razumijevanje za njegove poteškoće i ponuditi pomoć. Važna je redovita komunikacija s razrednikom, a po potrebi i sa psihologinjom ili pedagoginjom kako bi dijete dobilo svu potrebnu podršku u procesu prilagodbe na zahtjeve srednje škole. Učenje  novih vještina pomoći će mu u razvoju zdravog i pozitivnog mentalnog zdravlja te će olakšati suočavanje s budućim stresnim situacijama.

Uspješnu novu školsku godinu želi vam psihologinja Josipa Samardžija!