Završen Program obrazovanja za stjecanje znanja i vještina za obavljanje poslova monter/ka optičkih instalacija
Autor: Davor Knežević, 26. 11. 2019.

Grupa od 9 polaznika započela je program osposobljavanja dana 14. listopada 2019. godine.

Program osposobljavanja odvijao se tako da su zaključno s 25. listopadom 2019. godine polaznici svakodnevno imali do 6 sati teorije i vježbi.

U periodu od 28. listopada 2019. godine do 25. studenog 2019. godine polaznici su imali praktičnu nastavu koju su obavljali u prostorima škole, odnosno u tvrtki Elbrod d.o.o. Slavonski Brod, u trajanju od 4 sata dnevno, gdje su mogli vidjeti i upoznati se sa strojevima i alatima potrebnima za polaganje i spajanje optičkih kabela, polaganja instalacijskih optičkih kabela u kabelske kanale. Prezentirani su im gotovi spojevi optičkih niti, upoznati su sa sadržajem telekomunikacijskih zdenaca. Polaznici su mogli vidjeti demonstraciju pripreme, spajanja i polaganja optičkog kabela.

FOTOGALERIJA

Teorijski dio program sastojao se od zaštite na radu, osnove optičkih instalacija, elemenata optičkih instalacija, izgradnje optičkih instalacija i infrastrukture, mjerenja i ispitivanja optičkih instalacija.

Praktična nastava sastojala se od rada na siguran način, pripreme i obrade instalacijskih materijala, montaže instalacijske opreme, polaganja optičkih  kabela, spajanja optičkih kabela i mjerenja na optičkim mrežama.

Polaznici su stekli osnovna znanja koja su im potrebna za zanimanje monter optičkih instalacija, te su na praktičnoj nastavi pojedinačno i grupno stekli i ovladali vještinama za navedeno zanimanje.

Polaznici su osposobljeni identificirati izvore opasnosti pri radu, primijeniti mjere zaštite za rad na siguran način, primijeniti osobna zaštitna sredstva, primijeniti pravila za rad na visini, odabrati optičke kabele i ostale instalacijske materijale, odabrati i rukovati uređajima, alatima i priborom za pripremu i obradu instalacijskih materijala, pripremiti i obraditi instalacijski materijal za montažu, postaviti instalacijske cijevi i kanale sa priborom, postaviti razvodne ormare, polagati optičke kabele u zgradama, provlačiti optičke kabele kroz kabelsku kanalizaciju, odabrati i rukovati uređajima i alatima za pripremu optičkih kabela i niti za spajanje, pripremiti optičke kabele i niti za spajanje, spojiti optičke kabele i niti, mjeriti OTDR uređajem.